poniedziałek, 17 marca 2014

"Chińczyk" Henning MankellTytuł :  Chińczyk
Tytuł oryginalny : Kinesen
Autor : Henning Mankell
Wydawnictwo : W.A.B
Liczba stron : 600

W styczniu 2006 roku w odludnej wiosce zostaje brutalnie zamordowanych kilkanaście osób, w Szwecji wybucha medialna gorączka, a dochodzenie w zagadkowej sprawie nie prowadzi do jej wyjaśnienia.
Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za masakrę. Ten ślad prowadzi do stolicy Chin i Birgitta wybiera się na wycieczkę do Pekinu. Szukając mordercy, poznaje rodzeństwo, które symbolizuje wewnętrzne rozdarcie tego kraju: komunistkę Hong Qui, która sprawuje nad cudzoziemką dyskretną opiekę, i jej brata Ya Ru, reprezentującego frakcję „kapitalistyczną".
Rozgrywki polityczne w Chinach nieoczekiwanie splotą się z wydarzeniami w szwedzkiej wiosce... Birgitta Roslin chce rozwiązać zagadkę masakry, choć sama znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. "Z autorem spotkałam się po raz pierwszy ale nie ostatni, nie żałuje żadnej minuty spędzonej przy tej książcę i już poluje na kolejne ;)

książka zaczyna się w dość ciekawy sposób już na wstępie możemy ocenić czy chcemy ją czytać czy też nie , morderstwo dwanaście trupów znalezionych w małej wsi. Policja nie potrafi znaleźć osoby winnej tak wielkiej tragedii masowego morderstwa. W akcje wplata nam sie sędzia Roslin która po odkryciu wielu faktów zaczyna prowadzić swoje tajne śledźtwo. 

Gdy okazuje się że akcja zaczyna robić się nudna , autor wplata nam wątki o chińskich chłopcach którzy zmuszeni byli pracować na kontynencie amerykańskim w najcięższych warunkach budowali kolej. Znowu przeskakujemy i znajdujemy się w pekinie gdzie poznajemy kolejne osoby. 

"Chińczyk " to nie jest do konca kryminał znajdziemy tam różne wątki od politycznych po historyczne ! 


Polecam książka szybko się czytała :)

1 komentarz:

  1. Opis mi się podoba. Muszę zrobić sobie listę książek do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń